Blog

transport zwłok ze szwecji
Featured

Transport zwłok ze Szwecji

Szwecja od kilkunastu lat przyciąga wielu turystów, ale także ze względu na wysokie zarobki również polaków w celu podjęcia pracy. Niestety na skutek nieszczęśliwych i tragicznych wypadków wiele osób nie wie w jaki sposób załatwić formalności związane ze sprowadzeniem zwłok do kraju. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest oczywiście koszt przetransportowania ciała, jednak dzięki pomocy zaufanej i solidnej firmy jesteśmy w stanie załatwić wszelkie formalności szybko, sprawnie i kompleksowo. 

Transport zwłok ze Szwecji-od czego zacząć?

Aby otrzymać zgodę na sprowadzenie ciała lub prochów bliskiej osoby ze Szwecji, w placówce ambasady znajdującej się w Sztokholmie, należy przedstawić niżej wymienione dokumenty:

Pozwolenie od odpowiedniego organu w Państwie na transport zwłok ze Szwecji i pochowanie ciała bądź prochów,
Oryginalny aktu zgonu,
Zaświadczenie lekarskie dotyczące zgonu osoby,
Zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że zgon nie był spowodowany żadną chorobą zakaźną,
Zaświadczenie domu pogrzebowego dotyczące prawidłowego przygotowania zwłok lub prochów do transportu. Ciało bądź prochy są zamknięte w szczelnej metalowej trumnie lub urnie, w której nie znajduje się nic więcej poza jej zawartością.

Decydując się na sprowadzenie zwłok ze Szwecji warto zdecydować się na firmę z wieloletnim doświadczeniem, która wykona całą usługę od A do Z. Wiele rodzin ze względu na barierę językową, nie są w stanie w żaden sposób samodzielnie i na własną rękę zająć się pochówkiem najbliższej osoby. 

Jak wygląda transport zwłok ze Szwecji?

Szwecja to kraj sąsiadujący z Polską dlatego przetransportowanie zwłok lub prochów osoby zmarłej odbywa się drogą lądową i morską. Odpowiednio przystosowane karawany pogrzebowe zajmują się przewożeniem zwłok i prochów do kraju. W większości przypadków karawany wypływają z polskiego portu gdańskiego i wpływają do portu w Karsklonie bądź ze Świnoujścia do Trelleborga i Ystad. Zwłoki można przetransportować również samolotem po uprzednim poinformowaniu personelu pokładu. Wiele firm zajmujących się sprowadzaniem zwłok ze Szwecji razem z ciałem dostarcza swoim klientom wszelkie niezbędne dokumenty w tym szwedzki akt zgonu, który jest przełożony na język polski przez tłumacza przysięgłego. Przed sprowadzeniem zwłok do Polski, pracownicy zakładu pogrzebowego zajmują się przygotowaniem osoby zmarłej do transportu, a następnie do pochówku. Na życzenie klientów oprócz tradycyjnego transportu trumny z ciałem zmarłego, wszystkie firmy pogrzebowe wykonują także kremację zwłok, a następnie przewóz prochów w specjalnie do tego przygotowanej urnie.  

Ile kosztuje transport zwłok ze Szwecji?

Sam proces przetransportowania ciała zmarłego ze Skandynawii jest przede wszystkim kwestią indywidualną. Składa się na to wiele czynników, m.in: waga zmarłego, model trumny oraz odległość do przewiezienia zwłok. Koszty związane z transportem ciała ze Szwecji zaczynają się od ok. 5000 zł, jednak warto zaznaczyć, że wiele firm zajmuje się doradztwem w kwestii otrzymania zasiłku pogrzebowego, który od wielu lat jest stały i wynosi 4000 zł. Jeżeli chodzi o samą kremację to ta usługa może być znacznie tańsza i łatwiejsza w przetransportowaniu niż w przypadku trumny z ciałem zmarłego. 

Dla każdego utarta bliskiej osoby jest najtrudniejszym momentem w życiu. Tym bardziej kiedy najbliższa osoba umiera poza granicami naszego kraju, jest to jeszcze trudniejsze, ze względu na barierę językową i kwestie formalne. Warto powierzyć sprowadzenie zwłok ze Szwecji profesjonalnej i doświadczonej firmie, która wykona usługę kompleksowo i rzetelnie, szczególnie w tym trudnym dla każdego czasie.