Blog

transport zwłok z zagranicy przepisy

Na czym polega transport zwłok?

Śmierć kogoś bliskiego, to zawsze jest wyjątkowy dramat dla otoczenia zmarłej osoby. Tym bardziej sprawa się komplikuje, kiedy zgon osoby następuje poza granicami kraju. Może to generować w nas dodatkowy stres i wzrastającą niepewność wśród rodziny, która nie może odprawić dla ważnej dla siebie osoby pogrzebu. Wyjazd za granicę, aby odebrać ciało w wielu przypadkach może okazać się po prostu niemożliwy, ze względu na odległości i ogólny brak doświadczenia w tego typu sprawach. Właśnie dla takich rodzin i osób działa transport zwłok z za granicy, który po załatwieniu podstawowych formalności zajmuje się całą resztą.

Firma zajmuje się transportowaniem zwłok z zagranicy, na teren naszego kraju. Transport jest wykonywany fachowo i szybko, dzięki czemu klienci nie muszą się martwić o jakiekolwiek opóźnienia, związane z przewożeniem ciała zmarłej osoby do Polski. Ponadto pracujemy z możliwie jak największym wyczuciem i szczególna empatią, mając na względzie delikatność sprawy, jakiej dotyczy transport. 
Zwłoki mogą być przewiezione w specjalnie przygotowanej do tego trumnie, ułatwiając formalności związane z pogrzebem osoby..
Transport wykonywany jest z wielu różnych krajów, zależnie od indywidualnej potrzeby. Przed zleceniem transportu prosimy jednak o kontakt, w celu dogadania wszystkich kwestii, aby upewnić się, czy taki przewóz będzie możliwy, oraz ile wyniesie jego cena..
Cennik transportu znajduje się na naszej stronie internetowej.

 

Podstawowe informacje o akcie zgonu

- W momencie śmierci osoby za granicą kraju, należy sporządzić akt zgonu - czym zajmuje się Urząd Stanu Cywilnego, stacjonujący na terenie na którym mieszkają bliscy zmarłego.
- Sprowadzenie zwłok z za granicy wymaga wynajęcia specjalnego samochodu. Ceny za takowy transport w Polsce zaczynają się od około 5 tysięcy złotych w górę
- Jeżeli ciało przewożone jest przez samolot, musi zostać wcześniej złożone w metalowej i zamkniętej na klucz trumnie. Jej ceny mogą wahać się nawet w granicach 10-40 tyś złotych
- Najłatwiejszym sposobem transportu, jest przewiezienie prochów zmarłej osoby. Jeżeli spełniamy pewne warunki, będziemy mogli zabrać je do podręcznego bagażu. 
Zgodnie z prawem Polskim, prawo do sprowadzenia ciała zmarłego przysługuje bliskim osoby, takim jak : małżonek, dzieci, wnuki, rodzice a także dziadkowie, ciotki i wujkowie.
Przed dokonanym transportem trzeba będzie podać nasze imię i nazwisko, wraz z pozostałymi danymi. Trzeba będzie również podać dane osoby zmarłej, takie jak imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, a także powiadomić oczywiście w jaki sposób chcemy, aby ciało zostało przewiezione do kraju. 

W jaki sposób zdobyć akt zgonu zmarłej osoby?
Zgodnie z tym, co mówi obecne prawo, możemy odtworzyć akt zgonu sporządzane za granicą kraju. Takowy wniosek trzeba będzie zgłosić do urzędu stanu cywilnego. Można także zrobić to w siedzibie konsula kraju, w którym to doszło do śmierci.
Może wydarzyć się również sytuacja, iż w kraju, w którym nasz bliski zmarł, niestety nie został sporządzony odpowiedni akt zgonu. Wtedy można sporządzić go w Polsce. Wówczas wniosek trzeba złożyć do Urzędu Stanu Cywilnego i dołączyć przetłumaczony dokument, który potwierdzi zgon.

Jak sprowadza się ciało z zagranicy?


Ciało możemy sprowadzić na dwa główne sposoby : albo zrobić to samodzielnie, biorąc całe przedsięwzięcie na swoje barki, albo zlecić to firmie pogrzebowej, która bezpośrednio w tym się specjalizuje. Firma może nie tylko przewieźć ciało, ale także uporać się ze wszystkimi należnymi formalnościami za nas i zająć się przygotowaniami do ostatecznego pogrzebu osoby. W ten sposób odejdzie nam mnóstwo stresu i obowiązków związanych z tym trudnym wydarzeniem.

Słowo na koniec

Mamy nadzieję, że dzięki naszej usłudze osoby nie mogące już zobaczyć się z bliskimi sobie osobami, będą mogły z godnością się z nimi pożegnać i uczestniczyć na ostatecznej ceremonii w spokoju. Firma przewozowa dopilnuje, aby ciało dotarło bezpieczne na miejsce w krótkim czasie, bez żadnych problemów. Osobie / osobom które straciły kogoś bliskiego - składamy oczywiście szczere kondolencje!